ISSN 2149-4983 | e-ISSN: 2149-9306
 
 
Volume : 10 Issue: 1 Year : 2024
 
Use and Effect of Dance and Movement Therapy in Different Groups []
. 2017; 3(1): 1-5 | DOI: 10.5222/jaren.2017.1001  

Use and Effect of Dance and Movement Therapy in Different Groups

Nihan Altan Sarıkaya, Hürrem Ayhan, Özge Sukut
Istanbul Unıversity Florence Nightingale Faculty of Nursing Department of Mental Health and Psychiatry Nursing

Throughout history, dance has played a very important role in the cultural and social practices of societies and has become a kind of art and entertainment. Dance, enabling the integration of the body and feelings of the individual has been used as a treatment method since ancient times. Dance is a useful method for therapy, allowing the body to express itself by using the body. Dance and movement therapy, based on the therapeutic use of movement to strengthen the emotional, cognitive, physical and social integration of the person, has been frequently used in different patient and disease groups since the late 1940s. In this article, it is aimed to inform the health workers about the effects of dance and movement therapy in the light of the literature about the effects and use in different patient groups and to contribute to the development of body and mind intervention in mental illnesses.

Keywords: dance and movement therapy, psychosocial interventions, mental illness


Farklı Gruplarda Dans ve Haraket Terapisinin Kullanımı ve Etkileri

Nihan Altan Sarıkaya, Hürrem Ayhan, Özge Sukut
İstanbul Üniversitesi, Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Anabilimdalı

Tarih boyunca dans, toplumların kültürel ve sosyal yaşantısında önemli bir rol oynamış ve bir tür sanat ve eğlenceye dönüşmüştür. Kişinin bedeninin ve duygularının bütünleşmesini sağlayan dans, antik çağlardan beri bir sağaltım yöntemi olarak kullanılmaktadır. Kişinin bedenini kullanarak kendini ifade etmesini sağlayan dans, terapi için güçlü bir araçtır. Kişinin duygusal, bilişsel, fiziksel ve sosyal bütünlüğünü güçlendirmek için hareketin terapötik kullanımını temel alan dans ve hareket terapisi ise 1940’lı yılların sonundan itibaren farklı hasta ve hastalık gruplarında sıklıkla kullanılmaktadır. Bu makalede, sağlık çalışanlarının dans ve hareket terapisinin etkileri ve farklı hasta gruplarında kullanımı hakkında literatür doğrultusunda bilgilendirilmesi ve ruhsal hastalıklarda beden zihin odaklı girişimlerin geliştirilmesine katkı sağlaması amaçlanmıştır.

Anahtar Kelimeler: dans ve hareket terapisi, psikososyal girişimler, ruhsal hastalıklar


Nihan Altan Sarıkaya, Hürrem Ayhan, Özge Sukut. Use and Effect of Dance and Movement Therapy in Different Groups. . 2017; 3(1): 1-5

Corresponding Author: Nihan Altan Sarıkaya, Türkiye


TOOLS
Full Text PDF
Print
Download citation
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
Share with email
Share
Send email to author

Similar articles
PubMed
Google Scholar
 (28 accesses)
 (3901 downloaded)
*Journal of Academic Research in Nursing (JAREN) is Health Sciences University Gaziosmanpaşa Taksim Training and Research Hospital's publication. Published twice a year (June and December) in 2015 and continuing to be published three times a year in April, August and December from 2017 onwards. JAREN is indexed by Turkey Citation Index, ULAKBIM Turkish Medical Database and EBSCO CINAHL Complete. 
Search 
Copyright © 2022 JAREN