ISSN 2149-4983 | e-ISSN: 2149-9306
 
 
Cilt : 7 Sayı : 3 Yıl : 2021
 
Basınç Yarası Değerlendirilmesinde Sık Kullanılan Ölçekler []
. 2017; 3(1): 49-54 | DOI: 10.5222/jaren.2017.049  

Basınç Yarası Değerlendirilmesinde Sık Kullanılan Ölçekler

Hülya Fırat Kılıç, Gülten Sucu Dağ
Doğu Akdeniz Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Hemşirelik Bölümü, Gazimağusa KKTC

Hastane kaynaklı basınç yaralarının gelişimi, yatan hastalarda sık görülen, hastanede yatış süresini uzatan, mortaliteyi arttıran ve tedavi giderlerini yükselten bir sağlık bakım sorunudur. Basınç yaralarının önlenmesinde ilk basamak, risk değerlendirmedir. Risk değerlendirme, erken dönemde uygun tanılama ve önleyici hemşirelik girişimleri ile basınç yarası insidansı önemli oranda azaltılabilir. Basınç yaralarını önlemek için risk tanılama araçlarını kullanmak büyük öneme sahiptir. Literatürde, Braden, Norton, Knoll, Gosnell ve Waterlow gibi çeşitli risk değerlendirme araçlarını görmek mümkündür. Hasta Bakımının kalitesini arttırmak ve bakımı standart hale getirmek için geçerli ve güvenilir risk değerlendirme ölçeklerinin kullanımı önerilmektedir. Bu derlemede basınç yarası değerlendirilmesinde kullanılan risk değerlendirme ölçekleri, ölçeklerin kullanım alanları ve ölçeklerin geçerlik ve güvenirliklerinin paylaşılması amaçlanmıştır.
Anahtar Kelimeler: Basınç yarası, risk değerlendirmesi, hemşirelik bakımı

Anahtar Kelimeler: Basınç yarası, risk değerlendirmesi, hemşirelik bakımı


Scales Used Frequently in the Assessment of Pressure Sores

Hülya Fırat Kılıç, Gülten Sucu Dağ
Eastern Mediterranean University, Faculty of Health Sciences, Nursing Depertmant, Famagusta, North Cyprus

The development of hospital-sourced pressure sores is a health problem that is frequently observed in bedridden patients, that lengthens the period of remaining in the hospital, that increases mortality and that raises the expenditures of treatment. Risk assessments are the first step in the prevention of pressure sores. The incidence of pressure sores can be decreased to a significant extent with risk assessments, suitable diagnosis in the early period and preventive nursing initiatives. The use of tools that define the risk of developing pressure sores have started to acquire importance in the prevention of pressure sores. It is possible to see risk assessment scales in the literature such as Braden, Norton, Knoll, Gosnell and Waterlow. For increasing the quality of patient care and for constituting a care standard, reliable and valid risk assessment scales should used. It was aimed in this compilation to share the risk assessment scales used in the assessment of pressure sores, the areas of use of the scales and the validity and reliability of the scales.

Keywords: Pressure sores, risk assessment, nursing care


Hülya Fırat Kılıç, Gülten Sucu Dağ. Scales Used Frequently in the Assessment of Pressure Sores. . 2017; 3(1): 49-54

Sorumlu Yazar: Hülya Fırat Kılıç, K.K.T.C.


ARAÇLAR
Tam Metin PDF
Yazdır
Alıntıyı İndir
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
E-Postala
Paylaş
Yazara e-posta gönder

Benzer makaleler
PubMed
Google Scholar
 (38 kere görüntülendi)
 (4956 kere indirildi)
Sayın Yazar/Yazarlar,

Dergimiz pandemi sürecinde oluşan sosyal ve ekonomik koşullardan dolayı 2021 yılı sayıları malesef yayınlanamamıştır. Bu süreçte bulunduğu ulusal ve uluslararası indeklersden düşme durumu söz konusudur. Makalenizin indeks uyarımızı dikkate alarak dergimizde yayın olmasını istiyor iseniz ilgili editöre mail yoluyla bildirmeniz gerekmektedir.Yaşanan indeks sorunu nedeniyle makalenizi geri çekmek isterseniz talebinizi sistem üzerinden tamamlamalısınız. Sizlerin desteğiyle akademik yayın hayatımıza devam etmek bizler için çok değerlidir.

Saygılarımızla,
Editör KuruluCopyright © 2022 JAREN