ISSN 2149-4983 | e-ISSN: 2149-9306
 
 
Cilt : 7 Sayı : 3 Yıl : 2021
 
Alzheimer Hastalarında Görülen Davranışsal Sorunları Yönetme []
. 2017; 3(1): 33-38 | DOI: 10.5222/jaren.2017.1007  

Alzheimer Hastalarında Görülen Davranışsal Sorunları Yönetme

Nihan Altan Sarıkaya, Özge Sukut, Hürrem Ayhan
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ FLORENCE NİGHTİNGALE HEMŞİRELİK FAKÜLTESİ RUH SAĞLIĞI VE PSİKİYATRİ HEMŞİRELİĞİ

Yaşlı nüfusunun arttığı toplumlarda demans önemli bir sağlık sorunu olarak ortaya çıkmaktadır. Demans bozuklukları bireyi ve aileyi etkileyen sorunlardan biridir ve tüm demans vakalarının yarısından fazlasını Alzheimer hastalığı oluşturmaktadır. Alzheimer hastalığı karmaşık ve ilerleyici bir beyin dejeneratif bozukluğu olarak tanımlanır. AD bilişsel ve işlevsel düşüşle birlikte çeşitli davranışsal değişiklikleri de ortaya çıkarmaktadır. Alzheimer hastalığında ortaya çıkan davranışsal değişiklikler, hasta bireylere rahatsızlık verdiği kadar bakım veren hasta yakınlarını da sıkıntıya sokmaktadır. Bu makalede, bakım verenlerin hastalıkla ortaya çıkan davranışsal sorunların nedenlerini anlamaları ve davranışsal problemlerin nasıl yönetileceği hakkında bilgi sahibi olmaları amaçlanmıştır.

Anahtar Kelimeler: Alzheimer, Bakım veren, Davranışsal Sorunlar


Managing Behavioral Problems in Alzheimer's Patients

Nihan Altan Sarıkaya, Özge Sukut, Hürrem Ayhan
ISTANBUL UNIVERSITY FLORENCE NIGHTINGALE FACULTY OF NURSING DEPARTMENT OF MENTAL HEALTH AND PSYCHIATRY NURSING

Dementia occurs as a major health problem in the societies where the elderly population is increased. Dementia disorders are one of the problems affecting the individual and the family, and more than half of the cases content Alzheimer's disease. Alzheimer's disease is defined as a complex and progressive brain degenerative disorder. AD also reveals a variety of behavioral changes with cognitive and functional decline. Behavioral changes that occur in Alzheimer's disease cause distress to the patient as well as the caregiver relatives. In this article, it is aimed that caregivers understand the causes of behavioral problems caused by the disease and have knowledge about how to manage behavioral problems.

Keywords: Alzheimer, Caregiver, Behavioral Problems


Nihan Altan Sarıkaya, Özge Sukut, Hürrem Ayhan. Managing Behavioral Problems in Alzheimer's Patients. . 2017; 3(1): 33-38

Sorumlu Yazar: Nihan Altan Sarıkaya, Türkiye


ARAÇLAR
Tam Metin PDF
Yazdır
Alıntıyı İndir
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
E-Postala
Paylaş
Yazara e-posta gönder

Benzer makaleler
PubMed
Google Scholar
 (17 kere görüntülendi)
 (9269 kere indirildi)
Sayın Yazar/Yazarlar,

Dergimiz pandemi sürecinde oluşan sosyal ve ekonomik koşullardan dolayı 2021 yılı sayıları malesef yayınlanamamıştır. Bu süreçte bulunduğu ulusal ve uluslararası indeklersden düşme durumu söz konusudur. Makalenizin indeks uyarımızı dikkate alarak dergimizde yayın olmasını istiyor iseniz ilgili editöre mail yoluyla bildirmeniz gerekmektedir.Yaşanan indeks sorunu nedeniyle makalenizi geri çekmek isterseniz talebinizi sistem üzerinden tamamlamalısınız. Sizlerin desteğiyle akademik yayın hayatımıza devam etmek bizler için çok değerlidir.

Saygılarımızla,
Editör KuruluCopyright © 2022 JAREN