ISSN 2149-4983 | e-ISSN: 2149-9306
 
 
Cilt : 10 Sayı : 1 Yıl : 2024
 
Şizofrenili Bireylerde İstihdamın Önemi []
. 2017; 3(1): 46-50 | DOI: 10.5222/jaren.2017.1009  

Şizofrenili Bireylerde İstihdamın Önemi

Yüksel CAN ÖZ, Gül ÜNSAL BARLAS
Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Psikiyatri Hemşireliği Anabilim Dalı

Şizofrenili bireylerin işe yerleştirilmesi ve yerleştirildikleri işe devam edebilmeleri ile ilgili zorluklar önemli rol oynamaktadır. Bu derlemenin amacı, şizofrenili bireylerin bir işte çalışabilmelerinin önemine ve işe sahip olmalarının iyileşmenin temel unsurlarından biri olduğuna dikkat çekmektir. Psikiyatri hemşireleri, işe yerleşmeyi engelleyen durumları belirleyerek ve bir işte çalışabilmelerini sağlamaya yönelik çalışmalar yürüterek şizofrenili bireylerin işlevselliklerini arttırmaya katkı sağlayabilirler.

Anahtar Kelimeler: Şizofreni, İstihdam, Engeller


The İmportance of Employment in People with Schizophrenia

Yüksel CAN ÖZ, Gül ÜNSAL BARLAS
Marmara University Health Sciences Faculty Psychiatric Nursing Department

Difficulties with the placement of people with schizophrenia individuals and their ability to continue with the work they are doing play an important role. The aim of this compilation is to draw attention to the importance of working people with schizophrenia and the fact that they have a job is one of the essential elements of healing. Psychiatric nurses can contribute to increasing the functioning of people with schizophrenia individuals by identifying situations that prevent them from settingtling into work and by conducting studies to enable them to work in a job.

Keywords: Schizophrenia, Employment, Obstacles


Yüksel CAN ÖZ, Gül ÜNSAL BARLAS. The İmportance of Employment in People with Schizophrenia. . 2017; 3(1): 46-50

Sorumlu Yazar: Yüksel CAN ÖZ, Türkiye


ARAÇLAR
Tam Metin PDF
Yazdır
Alıntıyı İndir
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
E-Postala
Paylaş
Yazara e-posta gönder

Benzer makaleler
PubMed
Google Scholar
 (25 kere görüntülendi)
 (2065 kere indirildi)
Journal of Academic Research in Nursing (JAREN) dergisi; Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin 2015 yılında Haziran ve Aralık aylarında yılda iki kez yayımlanmış olan ve 2017 yılından itibaren Nisan, Ağustos ve Aralık aylarında olmak üzere yılda üç kez yayınlanmaya devam eden yayınıdır. Dergi; Türkiye Atıf Dizini (Turkey Citation Index), ULAKBİM TR Dizin ve EBSCO CINAHL Complete veri tabanlarında indekslenmektedir.Copyright © 2022 JAREN