ISSN 2149-4983 | e-ISSN: 2149-9306
 
 
Cilt : 10 Sayı : 1 Yıl : 2024
 
Sigara bağımlılığına yönelik müdahaleler []
. 2017; 3(1): 14-23 | DOI: 10.5222/jaren.2017.1004  

Sigara bağımlılığına yönelik müdahaleler

Gülçin Korkmaz1, Çağlar Şimşek2
1Marmara Üniversitesi Psikiyatri Hemşireliği ABD
2G.O.P. Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Sigara Bırakma Polikliniği

Nikotin bağımlılığı insan sağlığı üzerinde psikolojik, sosyolojik, ekonomik ve klinik olarak önemli etkileri bulunan bir sorundur. Mortalite, yaşamdan kaybedilen yıllar ve hastane masrafları açısından önemli bir sorun olan sigara, bilinen en önemli önlenebilir hastalık ve erken ölüm nedenidir. On yedi milyon kişinin sigara tüketicisi olduğu ülkemizde, her yıl yüz bin kişi sigaraya bağlı gelişen hastalıklar nedeniyle yaşamını yitirmektedir (1). Nikotin bağımlılığına müdahale yöntemleriyle ilgili çeşitli yaklaşımlar bulunmaktadır. Bu makalenin amacı bu yaklaşımları ve etkinliklerini ele almaktır.

Anahtar Kelimeler: sigara bağımlılığı, tütün kontrolü, müdahaleler


Interventions intended for cigarette addiction

Gülçin Korkmaz1, Çağlar Şimşek2
1Department of Psychiatric Nursing, Marmara University, İstanbul, Turkey
2G.O.P. Taksim Training and Research Hospital, Smoking Cessation Policlinic

Nicotine addiction is a problem with psychological, sociological, economic and clinically significant effects on human health. Smoking, which is a major problem in terms of mortality, years lost in life and hospital costs, is the most important preventable disease and the cause of premature death. In our country where seventeen million people are cigarette consumers, one hundred thousand people lose their lives due to cigarette-related illnesses. There are various approaches to the methods of interfering with nicotine addiction. The purpose of this review is to address these approaches and activities.

Keywords: cigarette addiction, tobacco control, interventions


Gülçin Korkmaz, Çağlar Şimşek. Interventions intended for cigarette addiction. . 2017; 3(1): 14-23

Sorumlu Yazar: Gülçin Korkmaz, Türkiye


ARAÇLAR
Tam Metin PDF
Yazdır
Alıntıyı İndir
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
E-Postala
Paylaş
Yazara e-posta gönder

Benzer makaleler
PubMed
Google Scholar
 (25 kere görüntülendi)
 (7052 kere indirildi)
Journal of Academic Research in Nursing (JAREN) dergisi; Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin 2015 yılında Haziran ve Aralık aylarında yılda iki kez yayımlanmış olan ve 2017 yılından itibaren Nisan, Ağustos ve Aralık aylarında olmak üzere yılda üç kez yayınlanmaya devam eden yayınıdır. Dergi; Türkiye Atıf Dizini (Turkey Citation Index), ULAKBİM TR Dizin ve EBSCO CINAHL Complete veri tabanlarında indekslenmektedir.Copyright © 2022 JAREN