ISSN 2149-4983 | e-ISSN: 2149-9306
 
 
Cilt : 10 Sayı : 1 Yıl : 2024
 
Hastanın Kendi Dokusu Kullanılarak Oluşturulan Meme Rekontrüksiyonları ve Hemşirelik Bakımı []
. 2018; 4(1): 45-51 | DOI: 10.5222/jaren.2018.045  

Hastanın Kendi Dokusu Kullanılarak Oluşturulan Meme Rekontrüksiyonları ve Hemşirelik Bakımı

Muaz Gülşen1, Neriman Akansel2
1Bursa Devlet Hastanesi
2Uludağ Üniveristesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı

Meme kanseri kadınlarda görülen kanser sıralamasında birinci sırada yer alan bir kanserdir. Meme kanserinin tedavi yöntemlerinden biri olan mastektomi, kadınların beden imajının bozulmasına neden olan girişimlerden bir tanesidir. Meme dokucusunun kadınlar için önemi nedeni ile meme rekonstrüksiyonu son derece önem taşıyan bir konudur. Meme rekontrüksiyonu meme dokusunu tekrar oluşturma işlemidir. En sık kullanılan rekonstrüksiyon yöntemlerinden biri de hastanın kendi dokusuyla oluşturulan rekonstrüksiyonlardır. Bu derlemede mastektomi sonrası meme rekontrüksiyonu ile ilgili tekniklerden latissimus dorsi ve transvers rektus abdominis kas deri flepleri ile meme rekonstrüksiyonuna ve rekonstrüksiyon sonrası bakımda hemşirenin dikkat etmesi gereken konulara değinilmektedir.

Anahtar Kelimeler: Meme kanseri, mastektomi, hemşirelik bakımı


Otologue Breast Reconstructions and Nursing Care

Muaz Gülşen1, Neriman Akansel2
1Bursa State Hospital
2Uludag University Faculty of Health Sciences Depertment of Surgical Nursing

Breast cancer is one of the cancer types mostly seen among women. Mastectomy is one of the treatment methods of breast cancer which alter women’s body image. Losing the breast partially or in total is an important procedure for women. Thus makes breast reconstruction procedure essential. Breast reconstruction is the process of regenerating the breast tissue and it can be done by using various methods. The most commonly used reconstruction methods are the ones done with the patient's own tissue. In this article reconstruction with latissimus dorsi and transverse rectus abdominus muscle skin flaps, nursing care of the patient after reconstruction will be discussed.

Keywords: Breast cancer, mastectomy, nursing care


Muaz Gülşen, Neriman Akansel. Otologue Breast Reconstructions and Nursing Care. . 2018; 4(1): 45-51

Sorumlu Yazar: Neriman Akansel, Türkiye


ARAÇLAR
Tam Metin PDF
Yazdır
Alıntıyı İndir
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
E-Postala
Paylaş
Yazara e-posta gönder

Benzer makaleler
PubMed
Google Scholar
 (21 kere görüntülendi)
 (3315 kere indirildi)
Journal of Academic Research in Nursing (JAREN) dergisi; Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin 2015 yılında Haziran ve Aralık aylarında yılda iki kez yayımlanmış olan ve 2017 yılından itibaren Nisan, Ağustos ve Aralık aylarında olmak üzere yılda üç kez yayınlanmaya devam eden yayınıdır. Dergi; Türkiye Atıf Dizini (Turkey Citation Index), ULAKBİM TR Dizin ve EBSCO CINAHL Complete veri tabanlarında indekslenmektedir.Copyright © 2022 JAREN