ISSN 2149-4983 | e-ISSN: 2149-9306
 
 
Cilt : 7 Sayı : 3 Yıl : 2021
 
Akut Miyokard İnfarktüsü Sonrası Gelişen Ruhsal Bozukluklar []
. 2017; 3(1): 24-27 | DOI: 10.5222/jaren.2017.1005  

Akut Miyokard İnfarktüsü Sonrası Gelişen Ruhsal Bozukluklar

Bahattin Bulduk1, Mehmet Cihad Aktaş1, Mehmet Bulduk2
1Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Van Sağlık Yüksekokulu, Hemşirelik Bölümü
2Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Erciş meslek Yüksekokulu, Çocuk Gelişimi Programı

Miyokard İnfarktüs, kalbi besleyen koroner arterlerin tıkanmasına bağlı olarak kalp kasının yeterince kanlanmaması ve sonuçta kalp dokusunda nekroz oluşmasıdır. Akut miyokard infarktüsü (AMİ), ölümle sonuçlanabilen bir hastalık olması, genellikle her yaş grubunda görülmesi ve sonrasında ciddi komplikasyonların oluşmasından dolayı önemli bir toplum sağlığı sorunudur. Psikolojik sorunlar insanların, kardiyovasküler problemler yaşamalarına sebep olabileceği gibi, kalp hastalıklarının varlığının da psikiyatrik sorunların oluşumuna neden olacağı bilinmektedir. AMİ öncesi ve sonrası kişilerde ruhsal ve davranışsal tepkilerin olması beklenmektedir. Bu tepkilerin ciddiye alınması ve tıbbi açıdan tedavi edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Yapılan çalışmalar AMİ sonrası bireylerde anksiyete, depresyon ve stres belirtilerinin görüldüğünü bildirmektedir. Bu makalenin yazılma amacı dünyadaki bir numaralı ölüm sebebi olan AMİ'ın insanlar üzerindeki oluşturabileceği ruhsal bozuklukları bir kez daha gündeme getirmektir.

Anahtar Kelimeler: AMİ, Anksiyete, Depresyon, Stres.


Mental Disorders Following Acute Myocardial Infarction

Bahattin Bulduk1, Mehmet Cihad Aktaş1, Mehmet Bulduk2
1Yuzuncu Yıl University, Van Health School, Nursing Department
2Yüzüncü Yıl University, Erciş Vocational School, Department of Child Development

Myocardial infarction is due to the occlusion of the coronary arteries that feed the heart, resulting in insufficient blood supply to the heart muscle and eventual necrosis of the heart. Acute myocardial infarction (AMI) is a serious public health problem because it is a disease that can result in death, usually seen in all age groups and after the occurrence of serious complications. Psychological problems are known to cause cardiovascular problems, and it is known that the presence of heart diseases will also cause psychiatric problems. Psychological and behavioral reactions are expected before and after AMI. It should not be forgotten that these reactions must be taken seriously and medically treated. Studies show that anxiety, depression and stress symptoms are seen in individuals after AMI. The purpose of writing this article is to bring the mental disorders that the AMI can have on people once again to the agenda.

Keywords: AMI, Anxiety, Depression, Stress


Bahattin Bulduk, Mehmet Cihad Aktaş, Mehmet Bulduk. Mental Disorders Following Acute Myocardial Infarction. . 2017; 3(1): 24-27

Sorumlu Yazar: Bahattin Bulduk, Türkiye


ARAÇLAR
Tam Metin PDF
Yazdır
Alıntıyı İndir
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
E-Postala
Paylaş
Yazara e-posta gönder

Benzer makaleler
PubMed
Google Scholar
 (36 kere görüntülendi)
 (4387 kere indirildi)
Sayın Yazar/Yazarlar,

Dergimiz pandemi sürecinde oluşan sosyal ve ekonomik koşullardan dolayı 2021 yılı sayıları malesef yayınlanamamıştır. Bu süreçte bulunduğu ulusal ve uluslararası indeklersden düşme durumu söz konusudur. Makalenizin indeks uyarımızı dikkate alarak dergimizde yayın olmasını istiyor iseniz ilgili editöre mail yoluyla bildirmeniz gerekmektedir.Yaşanan indeks sorunu nedeniyle makalenizi geri çekmek isterseniz talebinizi sistem üzerinden tamamlamalısınız. Sizlerin desteğiyle akademik yayın hayatımıza devam etmek bizler için çok değerlidir.

Saygılarımızla,
Editör KuruluCopyright © 2022 JAREN