ISSN 2149-4983 | e-ISSN: 2149-9306
 
 
Cilt : 10 Sayı : 1 Yıl : 2024
 
Üniversite Yaşamında Yakın İlişkiler ve İstismar []
. 2018; 4(1): 52-58 | DOI: 10.5222/jaren.2018.052  

Üniversite Yaşamında Yakın İlişkiler ve İstismar

Esen Öngün, Gül Ünsal
Marmara Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Psikiyatri Hemşireliği Abd, İstanbul

Romantik ilişki istismarı, geçmişteki veya şimdiki sevgili üzerinde güç kullanılan ve kontrol kurulan; tacize maruz bırakan ve zorlayıcı davranışları içeren bir durumdur. Romantik ilişkilerde yaşanan istismar, partner/eş istismarı olarak da anılmaktadır. İstismar ve şiddet kavramları özellikle fiziksel istismar ile fiziksel şiddet söz konusu olduğunda net olarak birbirinden ayrılamamakta, her ikisi de benzer anlamda kullanılmaktadır. Şiddet, ilişkide genellikle biri tarafından diğerini kontrol altında tutmak için kullanılır. Romantik ilişkide şiddet duygusal, fiziksel ve cinsel saldırganlığı içermektedir. Üniversite yıllarına denk düşen geç ergenlik döneminde de romantik ilişkilerde istismara sık rastlanmaktadır. Bu derlemede üniversite öğrencileri arasında istismar yaşantısının, yakın ilişkilerdeki riskleri ve sonuçları, bu ilişkilerdeki şiddetin çeşitleri ve etkileri ele alınarak, önleyici yolları tartışılmıştır.

Anahtar Kelimeler: İstismar, Romantik ilişkiler, İstismarı önleme


Intimate Relationships and Abuse in University

Esen Öngün, Gül Ünsal
Marmara University, Health Sciences Faculty, Department Of Psychiatric Nursing,Istanbul

Romantic relationship abuse is a behaviour contain power, control and force. Romantic relationship abuse is called as partner/spouse abuse. Also, intimate partner violence, intimate partner abuse, spousal abuse/violence or domestic violence is used same mean with romantic relationship abuse. Thereby it is said that romantic abuse is a common problem among university students. Abuse and violence experiences cause devastating and adverse consequences in community. In this review romantic relationships, its risk factors and prevention methods are discussed.

Keywords: Abuse, Romantic relationships, Prevention of abuse


Esen Öngün, Gül Ünsal. Intimate Relationships and Abuse in University. . 2018; 4(1): 52-58

Sorumlu Yazar: Esen Öngün, Türkiye


ARAÇLAR
Tam Metin PDF
Yazdır
Alıntıyı İndir
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
E-Postala
Paylaş
Yazara e-posta gönder

Benzer makaleler
PubMed
Google Scholar
 (34 kere görüntülendi)
 (3242 kere indirildi)
Journal of Academic Research in Nursing (JAREN) dergisi; Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin 2015 yılında Haziran ve Aralık aylarında yılda iki kez yayımlanmış olan ve 2017 yılından itibaren Nisan, Ağustos ve Aralık aylarında olmak üzere yılda üç kez yayınlanmaya devam eden yayınıdır. Dergi; Türkiye Atıf Dizini (Turkey Citation Index), ULAKBİM TR Dizin ve EBSCO CINAHL Complete veri tabanlarında indekslenmektedir.Copyright © 2022 JAREN